Щедре цілюще
джерело
тепла, краси і
добра
Година спілкування
Мета. Розширити уявлення про місце природи в житті людини,
її багатство і красу.
Викликати бажання пізнавати і берегти її.
Виховувати почуття гордості, обов'язку і відповідальності.
Обладнання. Плакат «Світ природи», книги про природу,
репродукції і кольорові фото із зображенням куточків природи.
Хід заняття
I. Вступне слово вчителя.
— Помилуйтеся красою природи, яка зображена на
репродукціях, фото.
Людина приходить у світ і отримує все це безкоштовно
у спадок, неоціненні дари: землю, води, багатства надр, великі і малі річки,
гори і безкраї рівнини, неповторні ландшафти, ліси, квіти, щедрі плоди землі,
що годують нас.
Все це належить нам, людям. Все це — наш з вами дім.
Коли американці у своєму кораблі «Аполлон» побачили
комара, то їхньому хвилюванню не було меж. І хоч не дуже полюбляють комарів на
Землі, але космонавтам сподобався супутник: не самі летять, з ними разом —
крихітна жива частинка рідної планети.
Задовго до польоту першої людини в космос В. Пєсков
писав: «Повернувшись на Землю, людина буде плакати від щастя».
— То чим же є для нас природа?
II. Бесіда.
1. Чим дорога для нас рідна земля?
2. За чим любите спостерігати?
3. Що дарує кожному з нас природа?
4. Чим зачаровує?
III. Звертання з вірою і надією.
Природа — це життя. Вічне, таке прекрасне, таке цікаве
і загадкове, що скільки б ми його не вивчали, — таємниці завжди залишаються, і
скільки б не милувалися його красою, — воно завжди приноситиме радість. От
тільки слід свято берегти це життя.
А щоб берегти, треба добре пізнати природу.
Любові до всього, що живе з людиною поруч, ми вчимося
з дитинства.
Вчимося у батька, у матері, вчимося у всіх, хто нас
оточує, вчимося у всіх добрих людей, вчимося за порогом рідного дому — в полі,
в лісі, на річці; пізнаємо науку, коли читаємо книги, сидимо біля телевізора і
комп'ютера.
Але найбільше ви одержите від власного спілкування з
природою, власних спостережень. І тоді дуже скоро помітите, як з року в рік
стаєте багатшими, мудрішими, щасливішими.
IV. Читання творів
1. «Розцвітай, твоя черга».
Ходили з бабусею до гаю, придивлялися, чи не цвіте осика?
А вона ще гола. Ні листочків, ні звисаючих сережок.
-- Бабусю, тепер щодня будемо за осикою слідкувати? А для чого?
-- А щоб буряк вчасно посіяти. Щоб не проґавити.
-- Не проґавимо, — каже бабуся. — Уже видно, що нинішня весна — пізня.
Видно, що не скоро дерева одягнуться.
-- Де видно?
-- А хоч під ногами. Не наступи, он квіточка жовтень ка перед тобою...
Це — мати-й-мачуха, перша квіточка в черзі.
-- В якій ще черзі?
-- У весняній. Всі квіти одна за одною цвітуть, чекаю чи в черзі. Спочатку
вигляне ця жовтенька. Через тиждень ліщина зацвіте-запилить. Через 2 тижні
кульбабка розпуститься, яблуні верба свої баранці розпушить. А через місяць
зацвітуть.
-- Це все жовтенька тобі сказала?
-- Жовтенька.
-- Еге, значить на осику нічого дивитися?
-- На все треба дивитись, — каже бабуся. Черга жива. Ця жовтенька на
осонні розпустилась, поспішила. А сестричка її в холодку сидить, то й
запізниться.
-- Кому ж вірити?
-- Своєму розумові. На все поглядай, все помічай. Тоді не тільки
«бурякові» таємниці взнаєш. Всю весну попереду побачиш, до самого літа
красного.
2. Презентація думок.
1. Що нового у природі відкрив перед вами автор?
2. Які якості людей у спілкуванні з природою
відчули?
3. Чого хотіли б навчитися?
Вчитель. Природа — це казка, яку треба читати серцем
щоденно і з любов'ю. І ви навчитесь головного — бути людиною.
3. «Березовий сік»
Хтось надрубав біля самого кореня молоду берізку. Тече мутний сік,
земля під березою мокра. Дідусь сердиться:
-- Ех люди! Руки злі, а голова дурна... — Ну, захотіло ся тобі соку —
візьми від старої берези, від позначеної, яку все рівно взимку на дрова
зрубаємо!
-- Діду, а може, у цієї, у молоденької, сік солодший.
— Зараз зрозумієш, де він солодший.
Прихилив кухлик під зарубку. Натекло соку, я попробував — зовсім, як
вода, тільки не дуже чиста.
— А тепер по-іншому зробимо. Глянь, на верхівці гілочка зламана. Видно,
снігом її зломило. З обламаної гілочки теж падають краплини. Плюскотять,
розбиваються об землю.
Підставив дідусь кухлик під ці краплини. Набралось березового соку. Я
ковтнув — і навіть прицмокнув. Такий солодкий, такий смачний сік! А він же з
тієї ж самої берези.
Дідусь запитує:
-- Ну, варто було сокирою махати?
-- Не варто, — відповідаю.
-- То же бо й воно. Якщо дятел напитися захоче, він біля верхівки
дірочку продовбає. Тому що знає: чим вище, тим солодший сік. Найсолодший —
біля вершечка... Ось і виходить, що маленька пташка розумніша за великого
дурня з сокирою.
4. Осмислення поведінки людини в природі.
1. Чи корисний березовий сік для людини?
2. Чи варто засуджувати людей за те, що вони
беруть сік для зміцнення здоров'я?
3. Чого не має права допускати людина у ставленні
до природи?
4. Як дідусь зробив онука дослідником?
5. Чим корисна дідусева наука онукові?
V. Узагальнення, підведення
підсумків.
1. Складання таблиці на основі сприйнятого.
Вплив природи на
людину
- валеологічний;
- духовний;
- естетичний;
- пізнавальний:
- практичний;
- моральний; …
— Спробуємо узагальнити. Який
же вплив природи на людину?
(В центрі дошки — коло. На
підставці виставлені слова на картках. Дитина виходить до дошки, вибирає
картку, обґрунтовуючи свій вибір, і прикріплює біля кола).
2. Слово вчителя.
22 квітня — Міжнародний день Землі.
Всі люди на планеті турбуються про долю спільного довкілля, адже воно — джерело
тепла, добра і краси. І саме тому пам'ятаймо: Земля — не рабиня наша, а мати. А
ми на своїй планеті — не тимчасові мешканці, а мудрі господарі. Дерева, квіти,
пташка і травиця від нас не завжди можуть захиститись.
А якщо будуть знищені вони, чи ж
зможем на планеті жити ми? Людина, яка виростила дерево, виходила пораненого
птаха, ніколи не зможе зламати квітучу гілку чи зруйнувати мурашник, розорити
пташине гніздо. Постійне і добре спілкування з природою необхідне кожному. Воно
має стати найважливішою потребою. І тоді людині відкриються 3 головні
заповіді — вона має добре знати природу і її закони, берегти і охороняти її і,
звичайно ж, множити природні багатства.
http://budschool.at.ua/
|